Anasayfa Medya Haberler Hastalık Riskini Azaltan Kanser Düşmanı 10 Gıda
Hastalık Riskini Azaltan Kanser Düşmanı 10 Gıda

Hastalık Riskini Azaltan Kanser Düşmanı 10 Gıda

Kanser riskini azaltmak konusunda doğru ve dengeli beslenmenin rolü büyük. Bazı besinlere sofranızda daha çok yer vererek siz de kanser riskinizi azaltabilirsiniz. Bilimsel doğruları lezzetle buluşturan Besler Catering şefleri, hastalık riskini azaltan 10 gıdayı sizler için derledi.

1-Brokoli

Brokoli tüketmek hücre hasarı ve iltihaplanmanın önüne geçmemizi sağlar. Kan damarlarında tümörlerin oluşmasını engelleyen Brokoli sofranızda sık sık yer vermeniz gereken bir gıda.

2-Keten Tohumu

Yapılan klinik deneyler keten tohumunun meme kanseri vakalarında tümörlerin büyümesini yavaşlattığını gözler önüne seriyor. Keten tohumunu büyün halinde değil öğüterek tüketmek de uzman tavsiyeleri arasında.

3-Yeşil Çay

Yeşil Çay vücutta oluşan serbest radikalleri nötralize edip hücrelerde kansere yol açan hasarlardan korunmamıza yardımcı oluyor. Günde bir bardak yeşil çay tüketmek de hastalık riskinizi azaltacak bir gıda takviyesidir.

4-Elma

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü düzenli şekilde elma tüketen insanların akciğer kanseri ve meme kanserinin bazı türlerine yakalanma risklerinin daha düşük olduğunu tespit etti.

5-Yaban Mersini

Koyu mavi rengiyle yaban mersini, antioksidan aktivite gösteren bir besin. DNA’ya zarar veren ve hızla değişen moleküllerinin oluşumuna engel olan yaban mersinini de daha sık tüketmenizde fayda var.

6-Nohut

Nohut bağırsaklarda yer alan iyi huylu bakteriler tarafından fermente edilen ve iltihapla mücadele eden kısa zincirli yağ asitlerine dönüşen lifler barındırır. Bu asitlerin potansiyel olarak kanserle mücadele etkilerine sahip olduğu düşünülüyor.

7-Ceviz

Ceviz içerisinde barındırdığı omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Ancak tek faydası bununla sınırlı değil. Bunun dışında oksidatif stres ve iltihaplanma ile mücadele edebilmesi de cevizin mucizeleri arasında. Fakat yüksek kalorili olduğu için ceviz tüketirken miktarlara dikkat etmemiz gerekir.

8-Sarımsak

Bazı araştırmalar yüksek sarımsak tüketimi ile düşük kanser oranı arasında bir bağ kurdu. Antimikrobiyal aktivite sağlayan ve hücrelere zarar veren kanserojenleri engellediği keşfedilen sarımsak, doğrayarak veya ezerek, on dakika bekletildikten sonra yendiğinde insan bedenine çok fazla fayda sağlıyor.

9-Zerdeçal

Uzmanlar bu baharatın anti-inflamatuar antioksidan bileşik olan kurkumin içeriğiyle kanseri önlemeye ya da büyümesini yavaşlatmaya yaradığı görüşünde.

10-Yoğurt

Yakın geçmişte gerçekleştirilen bir araştırmaya göre gün içerisinde en az bir kâse yoğurt tüketmek, akciğer kanserine yakalanma olasılığını, tüketmeyenlere göre yüzde 20 oranında azaltıyor.

Besler Catering’in enfes yemekleriyle tanışmak, soframızdaki yerinizi almak istiyorsanız hizmetlerimiz hakkında fikir almak için linkini tıklayabilirsiniz.