Anasayfa Medya Haberler Yemek Isıtırken Zehirlenmeyin! Sizi Zehirleyebilecek 5 Tehlikeli Hata
Yemek Isıtırken Zehirlenmeyin! Sizi Zehirleyebilecek 5 Tehlikeli Hata…

Yemek Isıtırken Zehirlenmeyin! Sizi Zehirleyebilecek 5 Tehlikeli Hata…

Hemen hemen her evde yemek saatinden sonra artan yemekler bir kaba konarak buzdolabına konulur. Buzdolabında bozulması önlenen yemekler daha sonra ısıtılarak yeniden tüketilerek israfın önüne geçilir. Ancak bu noktada büyük bir risk var. Artan yemekleri ısıtırken bilinçli olunmaması durumunda zehirlenebilirsiniz. Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye gibi Doğu Akdeniz ve Çukurova bölgelerinde hazır yemekçilik ve toplu yemek hizmetinde en çok tercih edilen hazır yemek firmalarından biri olan Besler Catering şefleri bu riskle karşı karşıya kalmamanız için beş önemli uyarıda bulundu. İşte evde yemek ısıtırken düşmemeniz gereken beş ölümcül hata…

Yemekleri Oda Isısında 2 Saatten Fazla Süre Bekletmek

Pişmiş yiyecekler ya da artan yemekler kolay bozulan yiyeceklerdir ve iki saati aşkın süre oda ısısında beklememesi gerekir. Özellikle yemekleri pişirdikten sonra servis yapana kadar 60 derecelik bir sıcaklıkta tutmak gerekir. 4 ve 60 derece arası sıcaklıkta gıda kaynaklı hastalıklara yol açma olasılığı olan bakterilerin üremesi mümkün oluyor. Artan yemekleri ve özellikle et yemeklerini mümkün olduğunca çabuk soğutmak gerekir.

Saklama Kaplarınızın Hava Geçirmediğinden Emin Olun

Saklama kapları yüksek kaliteli ve hava geçirmez olmalı. Bunun yanı sıra artan yemeklerinizin, kabı tamamen doldurması da önemli. Bakterileri dışarda tutmak, nemi korumak ve diğer kokuların yiyeceğe sinmesini önlemek ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Üç veya Beş Günden Daha Uzun Süre Saklamayın

Yiyecekleri soğuttuktan sonra 3 veya 5 gün bekletmek ya da dondurarak daha uzun süre saklamak dışında bir seçeneğiniz yoktur. Eğer bir yiyeceğin kokusunda, tadında veya dokusunda bir değişiklik hissediyorsanız onu atın.

Yemekleri Isıtırken Bakterileri Yok Edecek Kadar İyi Isıtın

Artan yemeklerinizi ısıtırken 75 dereceye ulaşmaya özen gösterin. Sosları ve çorbaları kaynama noktasına kadar ısıtın. Isıtma işlemi sırasında tencerenin kapağını kapalı tutun. Bakterileri öldürecek kadar ısıttığınızdan emin olmanın güvenilir olan tek yolu gıda termometresi kullanmaktır.

Mikrodalga Fırınınızı Çapraz Bulaş Riskine Karşı Arındırın

Pek çok insan dondurulmuş etlerini çözmek için mikrodalga kullanır. Ancak unutmayın ki çiğ et suyu çoğunlukla zararlı bakteriler taşır. Bu yüzden mikrodalgayı et çözmek için kullanıyorsanız çapraz bulaşmaya karşı temkinli olmanız gerekir. Mesela etin buzunu çözmek için ve yemek ısıtmak için farklı tabaklar kullanmalı ve bakterileri yok etmek için tabağınızı sıcak ve sabunlu suyla temizlemelisiniz.

Tüm bunlar evde yemek pişirmeye dair hevesinizi kaçırmasın. Bu taktiklere dikkat ettiğiniz sürece endişe duymadan evde pişirdiğiniz yemekleri saklayabilir ve ısıtarak tüketebilirsiniz. Siz de evden çalışmaya başladıysanız ve kendinize yemek hazırlama fikri sizi heyecanlandırıyorsa Besler Catering’in dünya çapında şeflerinden yemek tarifleri denemek için tıklayabilirsiniz.

Yemek Tarifleri