Anasayfa Medya Haberler Besler Catering Şeflerinden Kurban Bayramı Menüsü
Besler Catering Şeflerinden Kurban Bayramı Menüsü

Besler Catering Şeflerinden Kurban Bayramı Menüsü

Hazır Yemek, Toplu Yemek ve Taşımalı Yemek alanında Çukurova ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yıllardır lider konumda olan Besler Catering, beslenmeye dair ipuçlarıyla sofralarınızı daha lezzetli ve daha sağlıklı hale getirmenize yardımcı oluyor. Kurban Bayramı yaklaşırken hem şeflerimiz, hem gıda mühendislerimiz hem de beslenme uzmanlarımız, bayram için bazı tavsiyelerde bulundu. Kurban Bayramı menüsü nasıl olmalı, kurban etleri nasıl saklanmalı ve pişirilmeli gibi merak edilen bütün soruların cevabı bu yazıda…

Etin Oda Sıcaklığında Çözülmesi Sağlığa Zararlı Olabilir

Kurban Bayramı’nda etlerin kesildikten sonra doğru şekilde saklanması ve pişirilmesi insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Etler kesildikten sonra bakterilerle enfekte olma riskini de barındırıyor. Bu yüzden hızla 7 derecenin adlında soğutulması gerekiyor. Etleri birer yemeklik küçük parçalara ayırarak buzdolabı poşeti veya kağıda sarılı halde korumakta fayda var. Etin çözülme işlemi için de oda sıcaklığı yerine buzdolabının alt bölmelerini kullanmak daha doğru bir yöntem.

Et Küçük Parçalara Ayrılarak Muhafaza Edilmeli

Kurban etleri büyük parçalar halinde değil birer yemeklik olacak halde saklanmalı. Buzluk kısmında veya derin dondurucuda muhafaza edilmeli. -18 derecedeki bir derin dondurucuda uzun süre eti saklamak mümkün.

İdeal Bayram Menüsü Nasıl Olmalı?

Kahvaltı öğününü iyi geçirmek kişiyi güne hazırlar ve gün içerisinde ihtiyaç duyması muhtemel olan enerjinin büyük kısmını sağlar. Bayram sabahlarındaki kahvaltı dengeli şekilde yapılmalı ve öğün atlanmamalı. Kahvaltıda börek ve kızarma gibi ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durup, peynir, zeytin, reçel, domates, haşlanmış yumurta ve tam buğday ekmeğine yer verilmeli.

Öğle yemeğinde ise protein ağılıklı beslenip akşam saatlerinde sindirimi kolay ve düşük kalori barındıran sebze ağırlıklı bir menü hazırlamak mantıklı bir seçim olacaktır.

Taze Eti Sindirmek Daha Zordur

Obezite, yüksek tansiyon, mide veya kalp damar hastalıkları gibi sorunları olan kişiler beslenmelerine daha fazla dikkat etmeliler. Et sindirilmesi kolay bir besin değildir. Hele ki taze etleri sindirmek daha da zordur. Bu yüzden mide rahatsızlığından muzdarip kişiler buzdolabında birkaç gün bekledikten sonra kurban eti tüketmeliler. Aynı şekilde doymuş yağ oranı yüksek, yağlı etlerin tüketiminden de sakınmak gerekir. Özellikle de kolesterol rahatsızlığınız varsa.

Besler Catering olarak şimdiden bayramınızın kutlu olmasını, sofralarınızdan lezzetin eksik olmamasını dileriz.