Anasayfa Medya Haberler Yağ Yakımını Destekleyen Besinler
Yağ Yakımını Destekleyen Besinler

Yağ Yakımını Destekleyen Besinler

Hazır Yemek, Taşımalı Yemek ve Toplu Yemek hizmetinde çıtayı zirveye taşıyan Besler Catering; şefleri, diyetisyenleri ve gıda mühendisleriyle beslenme alanına dair verdiği pratik bilgilerle de sizleri aydınlatmaya devam ediyor. Az hareket etmek ve metabolizmamızın yavaşlaması özellikle yaz aylarındayken kilo alma endişesini de beraberinde getiriyor. Peki vücudumuzun yağ yakmasını daha kolay hale getiren besinler neler? İşte Besler Caterning’in beslenme uzmanlarından daha hızlı yağ yakmanızı sağlayacak besinler…

1- Su

Basit bir öneriyle başladığımızı düşünebilirsiniz ancak vücutta yeterli miktarda su olmadığı taktirde yağ yakma işlemi başlayamıyor. Bunun tam aksine beyin yağ yakımını durdurup depolama işlemini sürdürüyor. Yani günlük belli miktarda su içmek, kilo verme işleminin ayrılmaz bir parçası. Çoğumuzun sandığının aksini günlük hayatta tükettiğimiz çay, kahve gibi içecekler suyun yerine geçmiyor. Tam tersi vücudumuzdaki sıvıyı dışarı attıkları için daha çok sıvıya ihtiyaç duymamızı sağlıyor.

2- Kabak

Kabak kalorisi düşük ve yüksek miktarda sıvı içeren bir sebze… Bu yüzden zayıflamaya odaklı diyetlerde her zaman kendisine yer buluyor. Lifli gıdalar arasında da yer alan kabak bağırsakları çalıştırdığı ve sindirimi de düzenlediği için daha kolay kilo vermemize yardımcı oluyor.

3- Ananas

Ananas tropikal bir meyve olmanın yanı sıra içinde barındırdığı bromalin maddesi sayesinde ödem atmamızı daha kolay bir hale getiriyor. Bununla birlikte insülin metabolizmamızı da destekleyen ananası ara öğünler dahilinde 2 ince dilim kadar tüketmemiz faydalı olacaktır.

4- Yumurta

Yumurta birçok diyetisyen ve beslenme uzmanına göre anne sütünden sonraki en iyi protein deposudur. Vücudumuzun yağ depolamasını azaltır ve yüksek protein miktarıyla uzun süre tokluk hissi verir.

5- Yeşil Çay

Yağ yakmanıza yardımcı olacak bir diğer besin ise antioksidan özelliği ile Yeşil Çaydır. Günde iki fincana kadar tüketilebilen yeşil çay, eğer tansiyon probleminiz yoksa kilo verme sürecinizde en yakın yardımcılarınızdan biri olacaktır.

6- Yoğurt

Yoğurt içinde barındırdığı kalsiyum sayesinde yağ yakma sürecimizi olumlu yönde etkiler. Probiyotiklerle bağırsağımızda bulunan sağlıklı bakterilerin sayısını arttırır ve sindirim sürecine katkıda bulunur. Ara öğünlerinizi ya da yemeklerinizi yoğurt ile zenginleştirmeyi unutmayın.

7- Kırmızı Biber

Bağışıklık sistemimiz için fayda sağlayan Kırmızı Biber, vücut ısımızı da arttırdığı için fazla enerji sarf etmemize, dolayısıyla da yağ yakmamıza yardım eder. Eğer herhangi bir mide rahatsızlığınız yoksa yemeklerinizin içinde kırımızı biber kullanmaktan çekinmeyin.

8- Tarçın

Eğer vücudumuz olması gerekenden fazla insülin salgılıyorsa yağ yakmak daha da zorlaşıyor. Böyle durumlarda içtiğiniz suyun veya yediğiniz meyvelerin üzerine tarçın serperek yağ yakmanızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Besler Catering’den beslenme tavsiyeleri almaya devam etmek için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.